Skip to main content
'''John Charles Ryle''' (10 May 1816 – 10 June 1900) was the first Church of England|Anglican bishop of Liverpool.
ChurchChurch of England
DioceseAnglican Diocese of Liverpool|Diocese of Liverpool
Enthroned19 April 1880
Term end1 March 1900
Predecessor'''Initial'''
SuccessorFrancis Chavasse
Ordination| consecration =
Birth name| birth_date = {{Birth date|1816|05|10|df=yes}}
Birth placeMacclesfield
Death date{{Death date and age|1900|06|10|1816|05|10|df=yes}}
Share
Favorite
SHOW DETAILS